Co přináší jóga


V notesu mám docela dost nápadů na články, které bych tu chtěla vydat, ale vždycky si řeknu: "Jsem dost kvalifikovaná na to, abych o tomhle psala? Budu mít vůbec co říct?" Ale víte co, kašlu na to! Dnes jsem se vám rozhodla předat mé pocity ze cvičení jógy. Cvičím ji už asi 3 roky, poslední rok pravidelně skoro každý den mého života. Jsou věci, které vám začne dávat velmi brzy, a pak jsou věci, které vám přinese až s dávkou trpělivosti.

Musím věci ale uvést na úplně pravou míru a přiznat, že jsem nikdy nebyla sportovní přeborník. I když jsem měla aktivní dětství, 4 roky chodila do sportovní třídy, dělala atletiku, dětství strávila ve skautu. Byla jsem vždycky jedna z těch podprůměrných, tedy až na vytrvalostní běh, tam jsem vyhrávala stříbrné medaile. To o mně něco vypovídá. Nejsem žádný velký atlet, ale jsem velmi trpělivý člověk. A proto jóga byla to nejlepší.

Samozřejmě, že na začátku jsem na to šla trochu blbě, a teď mluvím o nastavení mysli. Snažila jsem se ze všech sil skvěle okopírovat tvary pozic, které jsem měla udělat. To první, co jsem se při józe naučila, bylo to, že nejde o zvládání pozic, ale o pocit z ní a prospěch, který tělu přináší. Je to první a nejdůležitější věc, se kterou se při józe setkáte. Cvičím ji už celkem dlouho a pořád mám problém s předklonem kvůli zkráceným šlachám a ani na hlavě stát stále neumím. I když bych to ráda v budoucnu zvládla, tak na to vůbec nemyslím a nevytyčuji si žádné cíle, jen si užívám to, co cvičením dostávám na oplátku.

1) Lepší dýchání
Ze začátku vás učitel neustále učí, jak dýchat při přechodu z jedné pozice do druhé. Já měla ze začátku hrozný problém si to uhlídat, a proto pro mě byly některé polohy těla náročnější. Když jsem to už ale konečně pochytila, tak jsem si všimla, že pozice jsou tak jednodušší a lépe je ovládám a držím rovnováhu, Zároveň po celý den dýcháme jen tak povrchově a dýchání si ani neuvědomujeme, což občas není úplně zdravé. Správný a pravidelný dech hodně pomáhá i s emocionální rovnováhou, nejen tou tělesnou.

2) Lepší postoj
Na podložce musíte stát rovně, hrdě. Hlava vzpříměná, lopatky k sobě, dlaně otevřené světu. Čím déle jógu cvičíte, tím více si protahujete svalstvo, zpevníte tělo. Nezatahujete zadek ani bříško, nehrbíte se, abyste vypadali menší. Dáváte na odiv svoje tvary a učíte se je mít rádi. To se brzy přenese z cvičební podložky do všech vašich pohybů.

3) Rovná záda
Ano, souvisí to s tím lepším postojem, ale chtěla jsem se ještě zmínit o zádech samostatně, protože to byl jeden z důvodů, proč jsem vůbec jógu začala cvičit. Měla jsem problémy s krční páteří a postupně se mi bolest rozšiřovala do celých zad a já to chtěla vyřešit nějak efektivně, abych si mohla pomoci sama, když bude třeba. Ani nevíte, jak mě v tomhle jóga zachránila. Těším se na každý den, kdy jen udělám několik zaručených pohybů a cviků a dostaví se úleva. A špatná záda nejsou jediná věc, se kterou vám jóga pomůže. Špatné trávení či žaludeční potíže, bolestivá menstruace, špatná kolena, je toho spousta,

4) Emoční stabilita
Nemusím asi nikde vykládat, že jsem bývala uzlíček nervů. Neříkám, že se to magicky vytratilo a já jsem neustále sluníčko na obloze, ale rozhodně mi jóga pomáhá v sobě udržovat určitý vnitřní klid, trpělivost. A když přece jen nemám nejlepší den, tak mi jóga vždycky pomůže. Nevím, čím to přesně je, možná tím pravidelným dýcháním, vyplavením endorfinů, převedením myšlenek jinam.

5) Rituál
Možná tento bod nebude dávat smysl všem, ale já mám ve svém životě ráda jakousi pravidelnost, tradice a ráda si tvořím i vlastní rituály. Asi mi dávají v životě smysl a pravidelné cvičení jógy, které mi opakovaně a dlouhodobě přináší radost, je jeden z nich. Jóga je rituál, který jsem pozvala do svého života a tento rituál do mého systému pěkně zapadl a uvelebil se.

Většinou o józe s nikým osobně moc nemluvím, a proto jsem se tu hodně rozepsala, tak snad sem vás od jógy úplně neodradila, ale spíš navnadila, nebo alespoň trochu přiblížila, jaký pozitivní vliv může mít, pokud jí alespoň dáte šanci.


Nikola

Žádné komentáře:

Okomentovat

Instagram