Maďarsko 2017 (Tihany, Budapešť, Balaton)


Ten, kdo mě sleduje na instagramu možná zaznamenal, že jsem přidala nějaké fotky z Maďarska. A nebyla to žádná mystifikace, opravdu jsem tam asi týden byla! Vydala jsem se tam společně s Petrem a jeho rodiči a ráda bych vám povyprávěla, co vše jsme v Maďarsku viděli, jaké výlety jsme podnikli, společně s pěknými fotografiemi.

Do Maďarska jsme vyrazili z Liberce v sobotu asi v 7 ráno a cesta nám zabrala skoro 10 hodin, do toho počítám i přestávky, ale obyčejně by ta cesta měla trvat něco málo přes 7 hodin (my jsme se prostě jen déle zdrželi na oběd, a pak při čekání na slovenskou známku). V čase oběda jsme projížděli Moravou, konkrétně městečkem Mikulov, který je prostě krásný a mně se tam moc líbí, takže tam jsme se zdrželi trochu dýl na oběd v restauraci Sojka a spol., která je v horním patře budovy, vespod mají prodejnu s ekologickými a bio produkty, drogerií, kosmetikou a dobrůtkami, takže já jsem se tam cítila velmi dobře. :-D


V městečku Siófok jsme byli tedy někdy kolem 17 hodiny a ubytovali se v penzionu Zoldfa. To se nám ale povedlo až po drobném omylu, protože navigace nás nejdřív zavedla do jiného penzionu Zoldfa, který byl o 10 minut dál. Každopádně když jsme dorazili na správné místo, tak paní, se kterou bylo ubytování domluveno, neuměla mluvit jinak než maďarsky, i když v e-mailech naznačovala, že angličtina není problém. Naštěstí jsme se domluvila rukama a nohama, i když to tedy bylo vtipné pro všechny zúčastněné strany. Ten večer jsme už jen byli rádi, že nesedíme v autě a celkem brzy šli na kutě, tedy až potom, co jsme se najedli v restauraci, kde jsem odstartovala dovolenou stylově- langošem!


V neděli se udělalo pěkně teplo a my si chtěli ze Siófoku prohlédnout co nejvíc, ale pěšky by to trvalo hodně dlouho, takže jsme nasedli na kola a skoro celý den strávili brázděním cestiček, podívali se k přístavu, do centra a parku, kde jsem poprvé v životě ochutnala makovou zmrzlinu a byla nadšená. 

Na pondělí jsme si naplánovali výlet do Tihany, města na druhém břehu Balatonu (je pravda, že Balaton je tak mělký, že jsme mohli projít vodou s batůžkem na zádech). Průvodce tvrdil, že se jedná o Provence Maďarska a byla to pravda, alespoň co se množství levandule týče. V městečku snad každý stánek nabízel produkty z levandule, dokonce levandulovou zmrzlinu. I když levanduli mám ráda, tak zas takový blázen do ní nejsem a to, co mi udělalo skutečnou radost byl domeček, který byl plný ručně vyrobených a malovaných hrnečků a mističek! Jestli jsem na něco úchyl, tak na hrnečky a mističky, takže jsem prostě musela mít alespoň ten hrneček. A vybrala jsem si naprosto nádherný bílý hrnek bez ouška s modrými fleky, které byly takové nedokonalé, trochu rozmazané. Pak jsme si ještě prošli část města, s nádherným výhledem na vodu a plachetnice. Ten den bylo ale zas velké horko, takže jsme se rozhodli zalézt do moc pěkné venkovní restaurace, která byla zastřešená a plná květin a dokonce tam hráli muzikanti na housle, takže se nám tam moc líbilo. Ovšem když jsme otevřeli jídelní lístky, tak jsme tu parádu pochopili a uvědomili si, že jsme vlezli do pěkné a pěkně drahé restaurace. Odcházet se nám ale už nechtělo, protože nám tam bylo dobře a měli hlad. A já jsem tedy měla moc dobré bramboráčky se sýrem a smetanou, takže když nic, tak tam bylo moc dobré jídlo, hudba a prostředí. Po obědě jsme se ještě popojeli kousek dál vykoupat a vyrazili zpět do Siófoku.
Úterý byl můj oblíbený den, protože jsme navštívili Budapešť! Od rána do večera jsme se jen tak procházeli Budapeští, nasávali atmosféru, mně se moc líbilo jejich metro, jak to staré, tak nové. Viděli jsme Parlament, kde jsme si máčeli nohy ve vodě přes zákaz, rybářskou baštu, baziliku sv. Štěpána, já udělala pár fotek na instax, stavili jsme se ve fajn cukrárně, kde jsem si dala můj milovaný mrkvový dort, abych doplnila energii a z celého toho dne jsem byla příjemně unavená a nadšená (i když jsem byla trochu smutná z toho, že jsem hledala jeden obchod a nebyl na tom místě, kde měl být).


Ve středu jsme odpočívali, protože nám zbývaly 3 dny do odjezdu a my ještě pořádně nebyli ve vodě. Takže dopoledne jsme strávili u Balatonu, kde jsme se spíš jen tak osvěžili, protože jestli chcete vyrazit do Maďarska kvůli koupání, tak to nedoporučuju. Trochu jsme si četli, hráli Story Cubes, dali si oběd ve fajn restauraci, kde jsem měla skvělou mátovou limonádu a palačinky s tvarohem a rozinkami. Odpoledne jsme se šli podívat k bazénu, který měli k dispozici brácha od Petra s přítelkyní a její rodinou. Takže zbytek dne jsme tam plavali, odpočívali, povídali si.. K tomu bazénu bych se hned vrátila! 


Čvrteční den jsme věnovali návštěvě termálních lázní v Hevízu. Sirné koupele, bahno, a tak. Mně ten den bohužel nebylo moc dobře, takže smrad ze síry a bahna mi moc nepřidával, ale i tak jsem si trochu zaplavala, odpočinula a hlavně poprvé vyzkoušela lázně a sirné koupele, takže to byl zajímavý zážitek. I když na bahno jsem si já už netroufla. Předplacených 5 hodin nám tam uteklo překvapivě rychle a potom jsme ještě měli energii vyrazit k nedalekému zámečku Festhetics v okrese Kezthely, který se hodně podobá Lednicko-valtickému areálu. Takže jsme si tam ještě prohlédli zahrady a udělali si pár pěkných fotek. Večer jsme sice ještě pěkně smrděli sírou, ale šli jsme posedět do Peter's pub, což byla zahrádka, kterou jsme měli vedle našeho penzionu.Pátek byl náš poslední den, a tak jsme dopoledne ještě naposled strávili na kolech a podívali se do centra, abychom koupili nějaké maďarské klobásy na doma a nějaké drobnosti. Ještě jsme si zopakovali zmrzlinu, já tentokrát zkusila skořicovou, která byla taky skvělá. Naše poslední odpoledne jsme ještě leželi u vody a večer strávili odpočinkem na zahrádce.

No a v sobotu po snídani jsme vyrazili zase zpátky domů, k tomu není moc co dodat, cesta nám utekla celkem rychle, na oběd jsme se opět stavili v Mikulově, i když tentokrát pršelo a v restauraci měli fofry, což zážitek malinko narušilo, ale jídlo bylo zas vynikající. Kolem 19 večer jsme už byli doma.


Maďarsko vám určitě můžu doporučit, pokud rádi nejste na dovolené na jednom místě, ale chcete podnikat výlety po sousedních městěch a nebo sportovní aktivity. Na válení u vody je určitě mnohem lepší Chorvatsko. Mně se z celého pobytu nejvíc líbila Budapešť, do které bych se chtěla někdy vrátit třeba na 1 noc, abych si ji stihla prohlédnout celou. :-)

A kde jste byli o prázdninách Vy?

Nikola

Žádné komentáře:

Okomentovat

Instagram