Filmy mého dětství.

07 května Nikola Pincová 0 Comments


Poslední dobou mám pocit, že se čím dál víc vracím do svých dětských let. Možná si trochu hledám bezpečný koutek uvnitř sebe před světem, kdo ví. Každopádně se to projevuje potřebou koukat na filmy, které mě vrací do mého dětství a taky velkou potřebou čokolády a různých sladkostí. Ale dnes to nebude o sladkostech, nýbrž o filmech, které jsem v dětství měla moc ráda. K tomu ale přihodím jeden film, který jsem viděla poprvé nedávno (Kiki's delivery service), protože si myslím, že do téhle mé kolekce dětských filmů se krásně hodí a určitě bych ho doporučila všem věčným dětem a snílkům, jako jsem já. 

1. Kudrnatá holka

Moje mamka by vám určitě řekla, že jako malá jsem na tento film chtěla koukat neustále a přetáčela VHS pořád dokola jak blázen. A asi by měla pravdu, byla jsem velký blázen do nikdy nekončícího maratonu jednoho a toho samého filmu. A Kudrnatá holka za to tedy stála, i dnes se na ní ráda podívám a zavzpomínám si. Ústřední téma je dokonce celkem zajímavé, i když samozřejmě zápletka a to, jak se celý příběh odvíjí je dost jednoduché a cílí to opravdu spíš na děti, ale já si myslím, že je dobré takové filmy mít občas v zásobě, pokud se nechcete pořád potit u Schindlerova seznamu. Hlavní postavy filmu jsou dva tuláci, Bill a malá devítiletá holčička Sue. Společně se dostanou do Chicaga, kde se protloukají na ulicích a dělají malé podvody a triky a na tom tak nějak přežívají. Jednou takhle chtějí vyzkoušet trik na Grey, mladé a úspěšné advokátce. Bill chce předstírat, že ho Grey srazila autem, ale nevyjde to úplně podle jeho představ a Grey Billa opravdu srazí. Cítí se velmi provinile, a proto vezme Billa i malou Sue k sobě domů, aby to odčinila. Grey ovšem k Billovi a Sue začne velmi brzy pociťovat sympatie a všechno se začne v jejich životech měnit.

2. Nekonečný příběh

Naprosto nezapomenutelná záležitost mého dětství! Na prvních dvou dílech Nekonečného příběhu jsem naprosto ulítávala a měla jsem obzvlášť slabost pro Bastiena, hlavního hrdinu příběhu. Bastien se ve škole potýká se zlými spolužáky a jednoho dne se při cestě ze školy, před nimi schová v antikvariátu. Tam narazí na zvláštní knihu a zanedlouho zjistí, že je kouzelná. Začte se do ní a stává se součástí Nekonečného příbehu a říše zvané Fantazie. Bastien se setkává s létajícím psem Falcem a Átrejem a se spoustou dalších kouzelných bytostí. Já jsem jako malá nedokázala tolik vnímat celé poselství filmu, které v podstatě poukazuje na vzájemné porozumění, kompromis a to, že se nemáme bát svých citů a snění.

3. Matilda

Někomu možná ten film připadal jako šílenost, ale mému smyslu pro humor naprosto vyhovoval. Vypráví o podivném světě a ještě podivnějších lidech s nadsázkou a všechny postavy jsou velmi svérázné. Matilda je holčička, která se podle všeho narodila do špatné rodiny, protože je úplně jiná, než oni. Její otec je podvodník s auty, maminka se zajímá jen o sebe, své dlouhé nehty a obtloustlého synáčka, zatímco jejich dceru Matildu všichni přehlížejí a nemají ji rádi. Ta tedy hodně času tráví o samotě, chodí do knihovny a čte spoustu knih, ještě předtím, než by začala chodit do školy. Postupně také zjišťuje, že se uvnitř ní ukrývají čarodějné schopnosti. Ale teprve až Matilda nastoupí do školy, na které není něco v pořádku, tak se začnou dít zajímavé věci.

4. Doručovací služba čarodějky Kiki

Film jsem zhlédla asi tak před hodinou, takže píšu celkem čerstvé zážitky. Samozřejmě jsem ze všech filmů, co jsem od Miazakiho viděla, naprosto unešená, protože to podle mě představuje naprosto krásný, snový a občas i dost ulítlý svět, jiný od toho našeho. A Kiki's delivery service není výjimkou. Kiki je malá třináctiletá čarodějka, která odchází z domova společně se svým kocourem Jijim hledat město, kde se usadí a bude se učit dospívat, jak je v čarodějnických rodinách zvykem. Jiné čarodějky kolem ní umí kromě létání i další věci, třeba míchat lektvary nebo věštit, ovšem Kiki jen létá. Proto se ve svém novém velkém městě rozhodne provozovat doručovací službu. Seznamuje se s novými lidmi, zažívá dobrodružství a dostává cenné lekce.

5. Past na rodiče

Musím uznat, že tenhle film jsem viděla aspoň stokrát a ráda si ho pouštím i dnes, protože podle mě to je dobře udělaný rodinný film, který je vtipný a v ničem rozhodně neurazí. Navíc to asi je prozatím nejlepší role Lindsay Lohan, která si tu ještě jako malá holka zahrála rovnou dvojroli- protože hrála dvojčata Annie a Hallie, které vypadají naprosto identicky, ale nevyrůstaly spolu, protože jejich rodiče se rozdělili a každý si vzali jednu z děvčat k sobě (což mi teda přijde dost na hlavu). Holky se nikdy nepotkali, protože Annie se svojí maminkou žije v Anglii a Hallie zas s otcem v Kalifornii. O čem by ale ten film byl, kdyby se holky nakonec nepotkaly, a to na stejném letním táboře, kam je oba rodiče poslali, ale kdo mohl tušit, že je pošlou na úplně stejný tábor? Annie i Hallie a celý tábor jsou samozřejmě šokováni jejich podobou, ovšem povahově už si holky tak podobné nejsou a na začátku se dost nesnášejí a dělají si různé naschvály. Nakonec se ale přece jen sblíží a zjišťují o sobě čím dál víc a nakonec se dopátrají toho, že jsou vlastně sestry a upředou pekelný plán, že se prohodí. Annie pojede do Kalifornie a Hallie do Anglie. A teprve tehdy sranda začíná.


Jaké jsou vaše nejoblíbenější filmy z dětství? Máte je rádi dodnes?

Nikola

0 komentářů: