Můj filmový koutek #9: T2 Trainspotting, Rozpolcený


Po více jak týdnu se ozývám, ale nějak jsem dřív nebyla schopna vyprodukovat něco kloudného na blog, a to z několika prostých důvodů. Za prvé hodně školy. Za druhé hodně práce. Za třetí velká únava a málo spánku. Navíc jsem absolutně nenacházela v posledních dnech chuť a inspiraci do psaní a říkala jsem si, že by nebylo zdravé se do toho nutit a pak vytvořit něco, co by bylo vypocené. Proto až teď a s lehkou chutí píšu tento článek, tentokrát o filmech, které jsem za poslední dobu viděla. Bylo jich tedy víc, například ještě Logan nebo Masaryk, kterého maximálně doporučuji. Chtěla bych se ale podívat na zoubek těmto dvěma.

1. T2 Trainspotting

Říkala jsem si, že je mojí naprostou povinností zmínit tento film, alespoň krátce na mém blogu. Trainspotting z 90.let pro mě byl vrcholným zážitkem mé puberty, ukázal mi svět trochu alternativních filmů a stylu natáčení. Samozřejmě taky svět drog z drsného skotského prostředí punku a fanatických fotbalových fanoušků. Prostě klasický, sprostý a obscénní Irvine Welsh, jak ho mám ráda. Podobného stylu se drží i nový díl, takový důstojný revival, vedený opět režisérem Danny Boylem. T2 Trainspotting nám přináší pohled do života všech čtyř hlavních hrdinů z prvního dílu. Já se upřímně divila, že se neufetovali k smrti nebo se v případě Begbieho nepoprali na život a na smrt. Film nám nepřináší žádné zásadní zvraty nebo pořádný děj, což mi vlastně nevadilo, protože jsem fanoušek. Ale jinak to určitě uvidí lidi, kteří s prvním dílem co dočinění neměli nebo nejsou až takoví nadšenci. Danny Boyle a i herci tu hrají na nostalgickou strunu a to pořádně. A soundtrack je fantastický, stejně jako u prvního dílu.


2. Rozpolcený

Na film jsme šli do kina s velkým zpožděním od premiéry, protože jsem nebyla stoprocentně přesvědčená, že chci film vidět v kině. Každopádně okolnosti nás do kina na promítání přivedly a my jsme stanuli tváří v tvář slušné šílenosti. Kevin (James McAvoy) je chlapík, co už je chlapík, co už je od pohledu trochu zvláštní. Ale pak zjistíte, že se nejedná o Kevina, ale o Barryho, Dennise, Patricii, Hedwiga...Abyste to správně pochopili, Kevin trpí mnohonásobnou poruchou osobnosti. Skrývá se v něm celkem 23 lidí, ale ne všichni to mají v hlavě úplně v pořádku. A právě osobnost Dennis jednoho dne unese tři dívky a zamkne v podzemní kobce, kde je nikdo neslyší. Ukáže se ale, že to není nápad Dennise, ale nové osobnosti, která se dere na povrch a trefně ji všechny osobnosti nazývají ,,Netvor". I když je film občas trochu mimo a některé věci neuvěřitelné, tak se tu můžeme setkat se zajímavou psychologickou úvahou, a to pokud máme schizofrenní poruchu a v nás skutečně přebývá jiná osobnost, je možné, aby měla jiné tělesné schopnosti a predispozice? Může být jedna osobnost slabá a druhá silná? Jedna být slepá a druhá skvěle vidět?

A jaké filmy v poslední době zaujaly Vás?

Nikola

Žádné komentáře:

Okomentovat

Instagram