Můj filmový koutek #8: La la land, Whiplash


Mám pocit, že teď nevím, na co dřív chodit do kina. Leden i únor jsou zajímavými snímky opravdu nabitý a zatím je drtivá většina příjemně překvapující. Dobře, malý přešlap v podobě Assasins Creed, ale ten zbytek? Začnu s novinkou La la land, nejen proto, že o tom teď každý mluví, ale hlavně kvůli tomu, že jsem se konečně po dlouhé době podívala i na Whiplash (2014), který je od stejných tvůrců jako La la land. Proto mi přišlo jen správné dát je do jednoho článku.


 1. La la land

Ryan Gosling a Emma Stone jsou na filmovém plátně nerozluční. Co na to manželka Ryana Goslinga, to už je vedlejší, protože v tomhle filmu si sedli lépe, než kde jinde. Muzikál, který je zasazen do současnosti, ale po celou dobu filmu máte pocit, že jste v 50. letech v Hollywoodu. Kostýmy, písničky, to vše vám trochu mate hlavu, takže když vidíte, jak někdo vytáhne mobil, tak vás to trochu vytrhne. Příběh má klasický děj a setkáváme se s klasickými klišé událostmi, což v tomhle filmu vůbec nevadí, protože to, co ho dělá výjimečným je ta hudba, krásné choreografie, prostě to, co už se dnes skoro vůbec nenatáčí, a proto si vás La la land omotá kolem prstu.


 2. Whiplash 

Režisér obou těchto filmů, Damien Chazelle a skladatel Justin Hurwitz mají velkou oblibu v jazzové hudbě. Ve filmu La la land a Whiplash můžete vidět podobné znaky, i když je každý film úplně jiný. Touha po slávě a silné pouto k hudbě. Ovšem ve filmu Whiplash zachází Chazelle s Hurwitzem do extrému. Příběh se točí kolem prestižní hudební konzervatoře, na kterou chodí devatenáctiletý Andrew. Touží se stát tím nejlepším bubeníkem a je ochotný pro to udělat všechno a s postupem času pro to i zahodit úplně všechno. Seznámí se s obávaným profesorem a dirigentem Fletcherem, jehož jméno v jazzových vodách něco znamená, a proto se mu Andrew snaží zalíbit a touží po jeho uznání. Ale Fletcher není jen tak obyčejný dirigent, jako spíš nemilosrdný psychopat. Na jeho hru ale Andrew přistoupí a my můžeme pomalu sledovat, co se z Andrewa stává.


 I když La la land je krásný film s ještě hezčí hudbou, tak právě Whiplash je něco, co mi naprosto vzalo vítr z plachet a já nad filmem musím stále víc a víc přemýšlet. Určitě víc než doporučuji oba snímky!

Nikola

zdroje obrázků: pinterest.com

Žádné komentáře:

Okomentovat

Instagram