Přečteno #2: Marťan, Červený trpaslík

24 září Nikola Pincová 0 Comments

Očividně jsem v nějaké vesmírné náladě, protože v poslední době koukám na filmy a čtu knížky výhradně s nějakou vesmírnou tématikou :-D. A tady je moje shrnutí dvou knížek, které jsem za poslední dobu přečetla.

Marťan - Andy Weir
zdroj: pinterest.com
Marťan je knížka, jejíž příběh původně jako kniha zamýšlen nebyl. Tenhle příběh totiž postupně vznikal jako blogové příspěvky velkého vesmírného nadšence Andyho Weira, který se ovšem v astronomických a záležitostech fyziky vyzná, protože ji vystudoval a je to jeho velký koníček. Když k vědeckým zdlouhavým vysvětlením přidáte jeho úžasný smysl pro humor, tak vám vznikne tenhle skvělých příběh o chlapíkovi jménem Mark Watney, který je součástí astronautského týmu a projektů Nasa- Ares 3. Tenhle tým se vydal na Mars, aby tam klasicky zkoumal různé podmínky pro život a tak. Všechno by bylo v klidu, kdyby nedošlo ke komplikacím a celý tým by se nemusel evakuovat. Při evakuaci, která nastala kvůli silné písečné bouři, zasáhne Marka obrovský vysílač a zbytek týmu ho v té bouři nemůže najít. Nezbývá čas, a proto velitelka musí učinit těžké rozhodnutí a evakuovat tým bez Marka. Ten ale neuvěřitelnou shodou náhod přežije a zůstává sám na celé planetě, kde vynalézavě a s humorem vymýšlí, jak na planetě přežít a snad se i dostat domů. Knize nechybí humor a napětí a přes její tloušťku se dá rychle přelouskat, protože vás to prostě pohání a Markovi fandíte.Červený trpaslík- Nekonečno vítá ohleduplné řidiče - Doug Naylor, Rob Grant 


Krátká knížka plná humoru, první že čtyř, inspirovaných seriálem Červený trpaslík, který se proslavil pro svůj neotřelý britský humor a jeho podivnost. Tato knížka ale zachází více do hloubky než seriál. Například hned na začátku knihy se dozvídáme okolnosti, které vedly k příchodu Davea Listera na těžební vesmírnou loď ,,Červený trpaslík" a také se můžeme dočíst o prvním setkání Listera a Rimmera, které je víc než k populární. Taky nesmím opomenout postavu Kocoura, což je jakýsi mutant mezi kočkou a člověkem, ale pro své typické kočičí vlastnosti, například marnivost a sebestřednost, se stal velmi oblíbenou postavou a v knížce se právě můžete dočíst o dost vtipné evoluci jeho rodu. V neposlední řadě se taky setkáme s Krytonem, robotem- sluhou, který to vždycky myslí dobře... Tahle zajímavá čtveřice pak prožívá ve vesmíru nevšední příběhy, a pokud se vám líbil seriál, tak o knize ani na chvíli nepochybujte.


0 komentářů: