Letní četba.


Když jsem byla ještě mladší, tak pro mě každé každé léto znamenalo, že mám konečně čas na knížky, protože jsem už nemusela číst věci do školy. Teď už čtu něco v průběhu roku, nemám sice pravidlo, že každý měsíc přečtu jednu knihu, protože ke mně chuť na čtení přichází ve vlnách. Například za tento únor jsem přečetla asi 5 knih, jen tak, prostě mě všechny moc bavily. Ale v průměru tak těch 13-15 knih za rok přečtu. Samozřejmě ráda čtu nové knihy, v knihkupectví jsem skoro každý den a okukuji, co je tam za novinky, ale taky si ráda doplňuji mezery v klasikách, co jsem ještě nečetla (např. teď dočítám Hobita) a v neposlední řadě čtu pořád dokola knihy od Stephena Kinga. Když prostě nevím, co číst, tak sáhnu po nějaké své oblíbené od Kinga. Rozhodla jsem se, že vám vytvořím seznam četby, která mi přijde na léto ideální. Buď už jen tím, že na vás dýchne letní atmosféra, ale také trocha exotiky a hlavně dobrodružství, se kterým já mám léto prostě spojené.


1. Rajská zahradaKnížka od Ernesta Hemingwaye, kterou jsem si před 5 lety půjčila v knihovně a vzala na dovolenou do Egypta. Nevím, jestli to bylo tím, že jsem si ji četla na pláži, ale úplně na mě dýchla prázdninová atmosféra, protože děj se odehrává na jihu Francie v létě. Je to příběh o mladém spisovateli Davidovi a jeho ženě Kateřině. Plavou v moři, chodí do restaurací, milují se...Prostě takový krásný stereotyp mladého páru na dovolené. Přesto David i na dovolené pracuje na svých povídkách a Kateřina se trochu nudí a vymýšlí hlouposti, jejichž pomyslným vrcholem je přivedení mladé ženy Marity do jejich vztahu, čímž vzniká zajímavý milostný trojúhelník. Toto dílo bylo vydané až hodně let po smrti autora a nebylo dokončeno, přesto je to velmi dobře napsaný a zajímavý příběh.


2. Dánská dívkaNeuvěřitelná kniha, která mi padla do oka při mém potulování v Levných knihách. Už jsem v té době věděla o tom, že za půl roku bude v kinech Dánská dívka, protože jsem viděla v kině trailer, který mě dost oslovil. Tak jsem si knihu koupila za 59 korun a nejdřív si ji přečetl přítel, a pak jsem se k tomu dokopala i já, chtěli jsme totiž mít knihu přečtenou ještě předtím, než se podíváme na film. A co na to říct, kniha byla fantastická. Pokud nejste obeznámeni s tímto příběhem, tak nám představuje život ženy jménem Lili Elbe, která se narodila jako Einar Wegener, což byl dánský malíř krajin, v Dánsku poměrně dost slavný. Byl ženatý s Gretou Wegener, která byla také malířka. A zrovna Greta Einarovi pomohla nebát se a projevit jeho skutečnou stránku- že tam uvnitř je Einar ve skutečnosti žena.


3. Stařec a mořeDalší novela od Ernesta Hemingwaye, jedna z nejznámějších knih vůbec. Velmi krátká, poměrně čtivá, odehrává se na Kubě, kde žije starý rybář Santiago. Poslední dobou se mu jeho lovecké výpravy zdaleka nedaří, což je důvod, proč jeho mladý přítel nemůže podnikat lovecké výpravy s ním. Jeho otec mu to zakázal a poručil mu jezdit rybařit s úspěšnějšími rybáři. Santiago se ale nechce nechat zlomit smůlou, která ho provází a vydává se ještě jednou sám na moře. Když už to vypadá beznadějně, tak se přece jen něco chytí, a ne zrovna malá ryba, jeho loďka se málem převrhne. Santiago si uvědomuje, že tuhle rybu nelze jen tak zabít, a tak s ní pluje směrem od břehu a doufá, že se ryba unaví. Pokud to někdo z vás nečetl, tak vám nechci prozrazovat další děj a závěr knihy. Každopádně se jedná o boj muže s rybou, splynutí člověka s přírodou, ale hlavně je to o vytrvalosti a odhodlanosti.


4. Divočina

Tak tady jsem nejdřív viděla film v kině a až pak si přečetla knihu. Mám hodně ráda filmy i knihy o cestování a zdolávání různých překážek, kdy člověk testuje své limity a snaží se pokořit hranice, proto mě i tato životopisná kniha zaujala. Hlavní postava, Cheryl Strayed, což je i autorka knihy, neměla zrovna lehký život. V knize popisuje nesnadné dětství, smrt matky, rozpadlé manželství, zkušenosti s drogami. To vše jsou retrospektivní pohledy, na které Cheryl vzpomíná při své cestě po Pacific Crest Trail, kterou se rozhodla podniknout, aby nějak ukončila svou minulost. Když dokáže tohle, tak už jí nic zlomit nemůže. Bez jakýchkoli zkušeností podniká 1 770 km dlouhou cestu divočinou.


5. Hobit

Nádherné pohádkové dobrodružství, klasika, kterou už zná asi každý. Kdo zná jen Pána prstenů, tak ať zde nepočítá s takovou děsivou atmosférou, avšak příběh není o to horší, naopak, je to velmi napínavá dobrodružná kniha plná zvratů, trpaslíků, našeho milovaného hobita Bilba a také písniček, které provází jejich výpravu za znovudobytím domova trpaslíků a Mlžné hory, jejíž skrytý poklad střeží drak Šmak. Kniha byla zamýšlena původně spíše pro děti, ale těší se velké oblibě u všech věkových generací. Dozvídáme se zde o minulosti Středozemě, jak to bylo před příchodem Saurona a o neskonalé odvaze a vychytralosti hobita Bilba Pytlíka.

zdroj fotek: pinterest.com

A jaké knihy čtete rádi o prázdninách Vy?


Žádné komentáře:

Okomentovat

Instagram