Listování: Místnost/Faktura

30 listopadu Nikola Pincová 0 Comments

zdroj: http://www.listovani.cz/
Projekt Listování jsem si moc oblíbila. Už v minulosti jsem vám nastínila, co vlastně ,,Listování" je, ale pro ty, kdo článek nečetli nebo si to nepamatují, tak se můžete podívat TADY .

Protože se v Praze opět konalo scénické čtení, a to konkrétně v divadle Minor, 24. listopadu ve 20.30 večer, tak jsme vyrazili s přítelem. Měli jsme jeden z mála vzácných večerů, kdy máme volno, tak proč toho nevyužít, navíc, když se mu Listování taky líbí- double výhra (aspoň nemusím nikoho přemlouvat, aby se mnou chodil). A tentokrát jsem byla velmi natěšená, protože se mělo číst z knihy Místnost od Jonase Karlssona. Právě tato knížka byla prezentována i na letošní Noci literatury a konkrétně Jiřím Mádlem a mně se ten příběh strašně líbil, tudíž jsem nemohla odolat takové události. Ale abych to uvedla vše správně, tak se nečetla jen novela ,,Místnost", ale také ,,Faktura", která byla od stejného autora, ale o které jsem teda ještě neslyšela.

Byla jsem strašně natěšená na Místnost. A to podání bylo skvělé. Lukáš Hejlík, který na scéně vždy čaruje se svým přechytralým telefonem a pouští zvukové stopy do výborného hraní i dalších herců, které musím zmínit, protože byli bezvadní, především Gustav Hašek, který se v druhé povídce s názvem Faktura, naprosto parádně zhostil hlavní role a jedinou ženou večera byla herečka Věra Hollá. Herci jsou to většinou pro mě neznámí, ale vždycky mě naprosto odzbrojí. Dokážou tam blbnout, poskakovat, hrají tolik rolí najednou a vždycky tak věrně.
zdroj: http://www.listovani.cz/
Jen abych lehce nastínila dva příběhy, ale opravdu jen nastínit, protože doufám, že si obě knihy přečtete, jsou krátké, každá z nich má něco málo přes 100 stran a čte se to samo. Já přečetla Fakturu za jeden jediný den. Dá se to opravdu přelouskat za několik hodin. Musím zmínit, že oba příběhy jsou od švédského autora, Jonase Karlssona a jsou takovou skandinávskou absurdní psychárnou s groteskními prvky a rozhodně se u toho nebudete nudit. Jak nám řekl na konci sám Lukáš Hejlík:,,Je to pěkně švihlý." Místnost vypráví o Björnovi, což je úředník s pedantskou povahou, který začne mít v práci halucinace a spatří onu "místnost", kam si chodí odpočinout od svých nedokonalých kolegů. Vždy když vyjde z "místnosti", tak se cítí skvěle. Postupem času si jeho podívínského chování začnou všímat kolegové a u  Björna začne stoupat obrovská touha po moci. A to je všechno teprve začátek. Faktura je oproti tomu příběh o muži, který je tak trochu opakem Björna z povídky ,,Místnost". Je to postarší třicátník, který pracuje na částečný úvazek ve videopůjčovně. Žije sám v malém bytě rutinním životem. Žádné závazky, pár přátel. Je spokojený se svým životem. Najednou mu v poštovní schránce přistane faktura, podle které dluží 5,7 milionů švédských korun. A tím se spustí neuvěřitelný absurdní příběh.

Musím podotknout, že se mi nakonec Faktura zalíbila mnohem víc, a to jsem se tak moc těšila na Místnost. Ta je ale neméně dobrá, proto opravdu doporučuji přečtení obou z výše zmíněných titulů. A také vám musím vřele doporučit ,,Listování"- objíždějí spoustu měst v ČR, a proto by se mohli dostat i k vám. Stačí se jen podívat na jejich webové stránky.

Mějte krásný den

0 komentářů: