Život nalehko: O životě bez zbytečností.


Spousta lidí do toho občas spadne. Člověk má díky okolnímu vlivu takové nutkání. Nakupovat spoustu zbytečných věcí. Útočí tím na nás blogy, reklamy, recenze, youtubeři, ale i naši přátelé. ,,Tohle musíš vyzkoušet, kup si to taky, já si to nemůžu vynachválit!" A člověka to baví, chodit do obchodů, kupovat věci, o kterých si myslíme, že je to parádní úlovek, a pak se z toho radovat, asi tak dva dny. Pak nadšení opadne a my musíme koupit zase něco jiného, z čeho budeme radovat.

Dělá to opravdu hodně z nás a kdo říká, že to není jeho problém, tak si to spíš ještě neuvědomil. Tento článek je asi spíš směřovaný na ženy, ale občas se tento problém týká i mužů, možná se jen liší to, co kupujeme. Já se s tímto problém čas od času taky potýkám, přiznám se, že když nevím co, tak se jdu podívat do obchodů s oblečením a často si něco odnesu, i když to nepotřebuji. Jenomže časem je toho člověk přesycený. Méně je více. A tímto zjištěním jsem si čím dál víc jistá.


Neznamená to ale, že přestanu úplně nakupovat. Určité věci prostě třeba jsou. Spíš mluvím o tom, že nemusíme mít dvě řasenky, několik pudrů, pět paletek očních stínů, spousty laků na nehty, mraky krémů, každý na jinou problematiku. Jistě, pokud jste vizážista, tak nečtěte dál.

Já začala u svého palčivého problému- skříně. Hodně mi pomáhá skutečnost, že s přítelem máme skříň napůl, takže nemůžu mít velké množství oblečení, ale přesto se mi stává, že se mi jednou za čas hromadí kupičky oblečení, které vlastně vůbec nenosím. Nedokážu to ale jen tak vyhodit, nostalgie mi to občas nechce dovolit. Ale já věřím tomu, že to, co zůstává v našich skříních, to co vlastníme, zůstává i v naší hlavě. A já nechci mít tak moc přeplněnou hlavu. Proto jsem vytřídila všechno, a to nekompromisně, co jsem nenosila za posledních několik měsíců. Skončila z toho pěkně naplněná taška, takže kdo by měl zájem, napište. 

Pokračujeme s kosmetikou, kterou nepoužívám, starými papíry s poznámkami a výpisky ze školy, které už nepotřebuji. Pro někoho je tohle dost tvrdé, takže může klidně začít úklidem ve svém počítači- vyházet dokumenty, které už nejsou důležité, nepovedené fotky, hudbu, kterou už neposlouchá.Když už se zbavíte všech těchto zbytečností, všeho, co vám v životě nedělá radost, ale přidělává nepořádek jak fyzicky ve vašem prostoru, tak psychicky ve vás samotných, tak je na čase s věcmi, které vám zůstaly, udělat jediné. Roztřídit si je a udělat v nich pořádek. Uspořádat si věci, jak sami chcete, jak vám to vyhovuje, ale aby to bylo efektivní. Např. ve skříni. Někdo dělí oblečení třeba na trika s dlouhým rukávem, trika s krátkým rukávem, potom kalhoty, svetry. Někdo to dělí na sezónní oblečení, někdo na oblečení na doma a na ven...Možností je spousta. Co se týče kosmetiky, tak je nejlepší toho mít určitě co nejméně. Já mám jednu přihrádku, kde mám všechnu kosmetiku. Krémy potom na nočním stolku a používám teď na obličej dohromady jen 3 věci (Niveu, když mám suchou pleť, peeling a micelární vodu na odlíčení). A v tom je celé kouzlo. Žít jen s tím, co opravdu potřebujete, je strašně osvobozující, mysl pročišťující a rozhodně "spořící" činnost.

Neříkám, že jednou za čas nenakoupím věci, které nepotřebuji, ti co mě dobře znají, tak to vědí, ale trik je v tom, umět to dát pryč, někomu jinému, aby z toho měl větší radost, než jsem měla já.Žádné komentáře:

Okomentovat

Instagram