Scandi decor (skandinávský bytový design)

13 dubna Nikola Pincová 0 Comments


Nevím, jestli každý o scandi nebo se říká i nordic decoru slyšel, ale ty, co se trochu zajímají a zabrousili do katalogů při pokusech zařizování bytů, tak možná tuší, o čem tu budu dneska mluvit. Skandinávii asi všichni dobře znáte. Je to uskupení severských zemí, Norska, Dánska a Švédska. Říkáte si, proč sem cpu zeměpis, ale ono je docela důležité uvědomit si, jakou povahu mají tyto země. Já osobně a myslím si, že nejsem sama, si pod tímhle uskupením představím chlad, drsné a neopracované dřevo a spořádanost, čistotu.


 A teď si vemte, že skandinávský design se přesně těmito vlastnostmi vyznačuje. Můžete je vidět v každém interiéru. To je fakt, který mi přijde nesmírně zajímavý. Jak v podstatě odráží vlastnosti těchto zemí jakousi abstrakcí do zařízení domácnosti. Na obrázcích můžete vidět minimalismus, ty čisté linie, žádné zbytečné věci v tom zařízení prostě nenajdete. Z toho také plyne chlad, stěny jsou většinou bílé, je zde spousta světlých prvků, teplé materiály a barvy aby jeden pohledal. A můj oblíbený prvek tohoto stylu je právě to neotesané a nepříliš opracované drsné dřevo, které se zde hojně vyskytuje.  Tenhle chlad a šeď nebo možná bílá sněhová pokrývka se vždy dá kontrastu. Prostě se rozbije například něčím barevným, třeba barevnými a veselými židlemi nebo květinami ve váze a květináčích nebo třeba krásnými obrazy visícími na stěnách. Pořiďte si šedý gauč a přehoďte přes něj zelený nebo růžový přehoz, to je hned pastva pro oči. Takže kontrast s tou všudypřítomnou bělobou je dost značný.


Nejsem sice největší fanoušek scandi decoru, ale musím uznat, že v něm jsou prvky, které mě zaujaly a to hlavně i příběh a rysy, který se pod tímto stylem skrývají. Tento způsob zařízení domova ve mně vyvolává právě tu touhu po teple krbu, když přijdu z kruté zimy domů. Dřevo praská, oheň plápolá, dlaně si zahřívat teplým čajem. Ale co já, já si maximálně tak můžu hodit nohy na topení.


Co na to říkáte Vy?S láskou

0 komentářů: