Scandi decor (skandinávský bytový design)


Nevím, jestli každý o scandi nebo se říká i nordic decoru slyšel, ale ty, co se trochu zajímají a zabrousili do katalogů při pokusech zařizování bytů, tak možná tuší, o čem tu budu dneska mluvit. Skandinávii asi všichni dobře znáte. Je to uskupení severských zemí, Norska, Dánska a Švédska. Říkáte si, proč sem cpu zeměpis, ale ono je docela důležité uvědomit si, jakou povahu mají tyto země. Já osobně a myslím si, že nejsem sama, si pod tímhle uskupením představím chlad, drsné a neopracované dřevo a spořádanost, čistotu.


 A teď si vemte, že skandinávský design se přesně těmito vlastnostmi vyznačuje. Můžete je vidět v každém interiéru. To je fakt, který mi přijde nesmírně zajímavý. Jak v podstatě odráží vlastnosti těchto zemí jakousi abstrakcí do zařízení domácnosti. Na obrázcích můžete vidět minimalismus, ty čisté linie, žádné zbytečné věci v tom zařízení prostě nenajdete. Z toho také plyne chlad, stěny jsou většinou bílé, je zde spousta světlých prvků, teplé materiály a barvy aby jeden pohledal. A můj oblíbený prvek tohoto stylu je právě to neotesané a nepříliš opracované drsné dřevo, které se zde hojně vyskytuje.  Tenhle chlad a šeď nebo možná bílá sněhová pokrývka se vždy dá kontrastu. Prostě se rozbije například něčím barevným, třeba barevnými a veselými židlemi nebo květinami ve váze a květináčích nebo třeba krásnými obrazy visícími na stěnách. Pořiďte si šedý gauč a přehoďte přes něj zelený nebo růžový přehoz, to je hned pastva pro oči. Takže kontrast s tou všudypřítomnou bělobou je dost značný.


Nejsem sice největší fanoušek scandi decoru, ale musím uznat, že v něm jsou prvky, které mě zaujaly a to hlavně i příběh a rysy, který se pod tímto stylem skrývají. Tento způsob zařízení domova ve mně vyvolává právě tu touhu po teple krbu, když přijdu z kruté zimy domů. Dřevo praská, oheň plápolá, dlaně si zahřívat teplým čajem. Ale co já, já si maximálně tak můžu hodit nohy na topení.


Co na to říkáte Vy?S láskou

Žádné komentáře:

Okomentovat

Instagram