Kouzlo starých filmů #2: Dvanáct rozhněvaných mužů, Eva tropí hlouposti

30 ledna Nikola Pincová 1 Comments

Jak jsem slibovala, je tady druhá část mého miniseriálu. Konečně mám úplně volný den, žádné povinnosti, tak strávím s velkou radostí den psaním, blogováním a taky vyráběním karbanátků k obědu :-D
Druhý díl se týká skvělého amerického dramatu 12 rozhněvaných mužů a českého černobílého filmu "Eva tropí hlouposti", který také rozhodně stojí za zhlédnutí, především kvůli svému neotřelému humoru a teatrálnímu projevu všech herců. V dalším díle se můžete dozvědět něco více o americkém muzikál "Singing in the Rain" a humorné klasice s Marilyn Monroe "Někdo to rád horké".


Dvanáct rozhněvaných mužů
zdroj: http://www.7thstreettheatre.com/
Než sem se na film podívala, tak sem si dělala legraci, že je to zvrácený příběh inspirovaný pohádkou o 12 měsíčcích. Ale jasně, že tomu tak není. Tohle americké drama zobrazuje příběh poroty u soudu. 12 členů poroty musí rozhodnout o osudu jednoho člověka. Kupodivu ani tak není důležité, jestli je nebo není vinen, film se podle mého názoru snaží spíš zachytit myšlenkové pochody jednotlivých porotců. Konec 50.let znamenal tedy alespoň v Americe nástup velice uspěchané doby, čas se stal penězi a i mysl lidí se začala adaptovat na uspěchané prostředí. Proto všech 11 členů poroty bylo s rozsudkem rychle hotových. Stále zde ale byl jeden, který se nad tím zamýšlel a nenechal se zviklat většinou a stál si za svým. Obžalovaný je nevinen. A vy celou hodinu a půl můžete pozorovat, jak je 12 chlapů různých povah zavřeno v malé místnosti a argumentuje, dokonce je mezi nimi i porotce, kterého si zahrál Jiří Voskovec. Nakonec se věci obrátí v nevinu obžalovaného. Na filmu se mi strašně líbila ta věc, která možná ani nebyla hlavní myšlenkou celého snímku, ale podle mě stojí za zmínku a tou je síla jedince. Jediný muž proti 11 porotcům a přece je nakonec dokázal přesvědčit. Jistě, síla jedince může být i škodlivá až katastrofální, ale v tomto kontextu spíš nahlížím na pozitivní stránku věci, a to je nepoddat se názoru většiny a alespoň to zkusit. Pokud bychom si všichni řekli: ,,Jsem sám proti všem", tak bychom nikdy ničeho v životě nedosáhli.


Eva tropí hlouposti
zdroj: http://infofilmy.cz/
Nataša Gollová a Oldřich Nový. Co by na tomhle mohlo nefungovat? Tento protektorátná film z roku 1939 i přes svoji nešťastnou dobu vzniku ukazuje humornou podívanou. Je to strašný zmatek. Figurují zde dvě rodiny. Rodina Záhorských, vypadá to na místní Rockefellerovi, a pak rodina Norových, ze které pochází hlavní postava filmu, a to jak už název vypovídá, Eva. Eva Norová je absolutně šílená, to můžu říct bez ostychu. Její postavu strašně miluju, asi v sobě chovám přehnanou náklonnost k šíleným lidem, ale nemůžu si pomoct. Eva je prostě skvělá a v tomto filmu budete milovat i ji. A o co ve filmu jde? Eva se vrací z penzionátu ke svojí tetičce jménem Pa (zajímavé jméno nebo přezdívka, kdo ví..). Tetička Pa bude mít narozeniny a nepřeje si nic jiného, než návod na všude v okolí vyhlášenou Záhorskou růži. Rodina Záhorských má na tuto květinu patent, ale samozřejmě je to rodinné tajemství, pečlivě uschované v trezoru v jejich sídle. Eva se ale rozhodne pro svojí tetičku udělat cokoliv, ale hlavně je praštěná a má ráda dobrodružství, takže se rozhodne vydávat za sekretářku shánějící práci a nechá se zaměstnat u pana továrníka Záhorského. Do toho všeho se do děje přidá Evin bratr Michal, který je zamilovaný do dcery pana továrníka, Elišky. Když je v domě přistižen, tak se domluví s Eliškou, že se bude vydávat za jejího snoubence z Anglie (i když anglicky umí jen dvě slova), protože Elišky maminka jí chce pořád za někoho provdávat, takže Eliška má pokoj. Příběh se nám už dost zamotal, co? Ale v tomto případě to vůbec nevadí, vzniká tím totiž velká spousta komických situací. Těch si v tomto filmu užijete spousty.


1 komentář:

  1. Klasika která nikdy ani mně neomrzí ��

    OdpovědětVymazat