Healthy eating habits #1

27 února Nikola Pincová 1 Comments

Po strašně dlouhé době jsem se konečně mohla přiznat k něčemu, co mě trápilo nejméně rok. Měla jsem velké problémy s jídlem, nebudu přesně vysvětlovat jaké, ale po strašně dlouhém odhodlávání se a několika nevydařených pokusech, jsem konečně zvítězila bitvu nad touhle strašnou temnou věcí a konečně se vše obrátilo k lepšímu. Jsem člověk šťastnější, sice o nezdravých dvacet kilo lehčí, ale důležité je kde jsem teď a co jsem se naučila a co jsem se díky téhle zkušenosti naučila o sobě. Chtěla bych poradit všem lidem, co se s podobným problémem trápí a říct jim, že vše se obrátí k lepšímu, ale kéž by to šlo, i já jsem byla slepá a hluchá. Asi si věci musí člověk uvědomit sám, projít si tou cestou a odnést si z ní nějaké ponaučení. Žádný učený z nebe nespadl a já nejsem žádnou zázračnou výjimkou, ale zpravidla velmi nerada své chyby opakuji, a proto se tomu snažím všemožně předcházet. Naučila jsem se jíst pravidelně, velmi zdravě a vyváženě. Co Vám pomůže k motivaci? Především asi obrázky a rady na internetu. Moje nejoblíbenější stránka je Teens Health and Fitness. Jsou tam rady, jak se vypořádat s tím, když Vás honí mlsná, spousta obrázků zdravého jídla a rady k nějakému cvičení.
Cvičení: Nejsem člověk, který by pravidelně cvičil, jsem toho názoru, že jak se ze cvičení stane rutina a nutíte se do toho, tak to nemůže mít účinky, jaké si přejete, pokud tedy nechcete být vyloženě na dietě. Ale mnoho lidí si neuvědomuje, že já nejsem člověk, co drží dietu, já jsem změnila životosprávu proto, abych se v podstatě zachránila. Pro mě není zdravý způsob stravování dieta, ale životní styl. No, ale zpátky ke cvičení. Pokud někoho pravidelné cvičení baví, tak je to jedině dobře a doporučuji Vám například kanál Fitness Blender na youtube, já si tak 1-2x týdně podle něj zacvičím a je to super věc, jsou tam všechny druhy cvičení. V zimě obecně je velký problém se cvičením, protože nikoho moc nebaví cvičit doma, takže jednou za čas si můžete zacvičit s youtube, protože to je celkem zajímavé a nebo moje oblíbená alternativa je bazén, kam se s radostí vydávám 1x týdně, pokud ho nemám moc nabitý. Každopádně návštěva bazénu v zimě Vás dost obohatí, probudí Vás to, dodá energii a formuje to pěkně postavu (hlavně ruce a nohy), a když k tomu přidáte návštěvu parní komory, tak je to bomba. Navíc bazén na hodinu není nijak finančně neúnosný (cena se pohybuje kolem 50Kč cca.). Pak také pro pejskaře doporučuji dlouhé procházky, to já aplikuji několikrát týdně, ono se to nezdá, ale taková hodinová procházka s hafíkem je dost účinná. A na jaře a v létě je konečně výběr rozmanitější. Já nejvíc miluju hraní badmintonu, jízdu na kole (i když nevím, jestli kolo miluje mně), venkovní plavání, dlouhé tůry, apod.


Jídlo: Jak už jsem říkala, zdravý způsob stravování pro mně není dieta, ale životní styl. Někteří lidé nejsou schopni pochopit, že mi zdravé jídlo opravdu chutná víc, než to nezdravé. Nechci nikoho kritizovat, ale v tomhle knedlíkovochlebovém národě je strašně těžké obstát. Jak si nedám k obědu guláš se šesti, tak jsem divná a moc no-óbl. Nejlepším řešením je si z toho prostě nic nedělat, ignorovat pohledy lidí a když Vás někdo nutí do nezdravého (viz. nějaká oslava a prohlášení:"jeden chlebíček tě nezabije!!"), tak pokud Vám to nechutná a nemáte na to chuť, tak prostě vydržte. Nikdo Vám to do krku cpát nemůže. Pokud se bojíte, že na na oslavách budete vyvrhel a nebo že Vás to bude lákat, tak nezoufejte, Pořád si můžete udělát zdravé mlsání. Nakrájejte si zeleninu se sýrem nebo ovoce, obložené talíře jsou super alternativa, pokud se rozdělíte s ostatními a nespořádáte ho celý sami :-D Nebo skvělá věc jsou jednohubky, pokud místo rohlíkového základu dáte plátek okurky, na to kousek sýru a šunky, olivu a pěkně na párátko. A pokud jste brambůrkoví, tak lehčí verzí jsou rozhodně kukuřičné křupky. A nejlepší alkohol, který můžete zvolit, je bílé víno, ale já si občas dopřeju i nějaký ten drink nebo panáka :-)
Moje každodenní stravování se skládá ze tří základních jídel denně. Snídaně je opravdu nejdůležitější. Jestli si myslíte, že zhubnete tím, když nebudete snídat, tak je to největší blbost na světě, ale i já jsem tomu dřív věřila. Naopak, když si přivstanete o pár minut a uděláte si pěkně vydatnou snídani, tak nebudete mít takovou tendenci podléhat odpolednímu nájezdu na ledničku. Já pokud si neudělám k snídani míchaná vejce se šunkou a zeleninou a k tomu hrnek zeleného čaje nebo kávy, tak jsem odpoledne jak kdybych nejedla půl roku. Pokud nestíhám udělat míchaná vejce, tak si namažu na lisovaný chleba (viz.obrázek) trochu pomazánkového másla a plátek šunky a rajče k tomu, pokud hodně chvátáte, sbalte si aspoň jogurt a banán s sebou. Já si ale ze snídaně dělám příjemný ranní rituál a díky tomu se to stalo mojí oblíbenou částí dne.

Oběd je samozřejmost asi pro každého. Já jsem zvyklá jíst kolem 12-13 hodiny. Pokud nejsem v tu dobu ještě doma, tak si balím oběd s sebou a proto to je většinou nějaký salát. Kdo si myslí, že je salát nudný, tak asi spadnul z višně. Protože do salátu může přijít nepřeberné množství ingrediencí. A pokud chutná můj rýžovo-nudlový salát i mému příteli, který je tvrdý zastánce středočeské kuchyně, tak to musí chutnat snad každému :-D. Můžete si k salátu přidat maso, různé druhy těstovin, sýrů, olivy, vejce..Je toho opravdu hodně. Já mám nejradši krůtí šunku nebo kuřecí maso, kuskus nebo rýžové nudle, mozzarelu, balkánský sýr, sýr feta, cottage a olivy samozřejmě taky. Pokud jsem doma, tak se snažím být nápaditá a nejčastěji volím polévky, pak si velice ráda dělám hovězí nebo kuřecí maso se zeleninou, kuskus, nudle se zeleninou, zapečená rajčata se sýrem, je to v podstatě neomezené, důležité je hlídat si množství a jíst pomalu. Pokud jídlo zhltnete za pět minut, máte touhu po "nášupech" ;-) Proto já kolikrát obědvám i půl hodiny, snídám 20 minut :-)

Večeře už pro mě není tolik důležitá. Většinou jsem dost unavená, ale samozřejmě, že mi kolem šesté hodiny večerní trochu kručí v břiše, a pokud ještě odpočíváte u TV nebo nějakého filmu, tak by to k tomu něco chtělo. Já jsem si večer nějak zvykla na jogurty s ovocem, většinou večer mívám nejvíc chuť na sladké, proto mi tahle alternativa přišla nejvhodnější. Někdy si ale dám i zeleninu s celozrným toastem, pokud jsem neměla dostatečný oběd.

Doufám, že Vás článek bavil, budu se sem snažit přidávat i nějaké moje oblíbené recepty.

1 komentář:

  1. http://static.prozeny.cz/images/stories/8-srpen/1_lisovanyNew.jpg Lisovaný chléb

    OdpovědětVymazat